FejlesztőPark ÚJPEST- 1041 Budapest, Templom utca 1. |  oravecz.eva@fejlesztopark.hu |  bereczki.dora@fejlesztopark.hu 

Blog

Rajzolás

Halász Mónika
Rajzolás

Ceruzára fel!

Avagy miért fontos az óvodás gyermeknek a rajzolás.

Egy óvodáskorú gyermeknek számos kihívással kell megküzdenie egy ceruzás – papír helyzetben: rajzolás vagy írás során. Olyan kihívásokkal, melyek tudatos, irányított segítség hiányában, az iskolába lépve, leküzdhetetlen nehézséget jelenthet. Ezt a nehézséget szeretnénk megelőzni pár hasznos és egyszerű gondolattal.

Térből a síkba

Az óvodáskorú gyermek jellemzően jön-megy, folyamatosan tapasztalatokat szerez, a külvilág ingereit keresve és találva tevékenykedik. Jellemzően a gondolkodás még cselekvéshez kötött, ez azt jelenti, hogy a világ törvényszerűségeit térben, tárgyakkal és tevekénységhez kötötten tapasztalja és érti meg. Képeskönyveket lapozgatva már felismer és megnevez élőlényeket és tárgyakat, tehát gondolatban egyezteti azokat. Képhez kötött gondolkodása fejlődik. A papíron történő cselekvés egy új kommunikációs lehetőséget rejt.  A gyermek képessé válik színek és formák egyszerű létrehozására.

Helyes ülő pozíció/ kialakult kezesség

Az izgága gyermek a széken is izgága. Különösen, ha méretének nem megfelelő asztal-szék kombinációt kínálunk fel. Stabil helyzetet úgy lehet elérni, hogy megfelelő méretű széken, megfelelő méretű asztalnál ülve, mindkét talp a földön, a gerinc egyenes, a karok az asztalon pihennek. A ceruzát szemből, a test középvonalából kínáljuk fel a gyermeknek, ez segíti abban, ahogy a számára preferált oldalt használja, a számára kedvező kézzel nyúljon a ceruzáért. Gyakran ez még nem kialakult, ez teljesen természetes.

Kéz erősítő feladatok

A ceruzafogás és tartós ceruzahasználat elengedhetetlen feltétele a megfelelő kézizomzat. Ezt erősíthetjük például gyurmázással, papírtépéssel, csipeszeléssel és minden olyan tevékenységgel, melynél a kézizomzat dolgozik.

Ceruzaválasztás és ceruza fogás

Jó választás a háromszög formájú ceruza, mely segíti a szabályos ceruzafogást. Ezek vastagabb és vékonyabb méretben is elérhetőek, kialakításuknak köszönhetően segítik a szabályos ceruzafogás kialakulást. A kicsik kézizomzata gyenge, így fontos a puha bélésű ceruza, ami könnyen nyomot hagy a papíron. A marokra fogás elhagyását segíti a különböző csipegető mozgást segítő gyakorlat: gyöngyök, apró tárgyak rakosgatása, fűzése, gyurma csipegetése, csipeszelés. A marokfogást felváltja a háromujjas fogás, ekkor a hüvelyk-, mutató- és középső ujj együtt fogja a ceruzát. A helyes ceruzafogás 2 ujjas, a hüvelyk-, és mutató ujj fogja a ceruzát, a középső alulról nyújt támaszt a ceruzának.