Mikor van rá szükség? A korai fejlesztés jelentősége és lehetőségei
Korai fejlesztésre azoknak a 0-5 év közötti gyerekeknek van szükségük, akiknek a fejlődése eltér a velük azonos korúakétól.
Amikor egy csecsemő megszületik, és a fejlődése során a szülők elmaradást tapasztalnak valamilyen területen, sokszor nem fordulnak azonnal szakemberhez, nem kérnek segítséget. Várnak, azt gondolják, „majdcsak rendeződik, elmúlik, kinövi….”. Sajnos ez a későbbiekben nagyobb bajt okozhat.
A legapróbb gyanú esetén is érdemes szakemberrel konzultálni. Sok esetben valóban csak a gyermek egyéni fejlődési menete tér el az „átlagostól, az elvárttól”, ilyenkor bármilyen beavatkozás nélkül is utoléri társait. Számos esetben azonban szükség van beavatkozásra, meg kell segíteni a gyermeket egy célzott terápiával, de az is lehetséges, hogy elegendő a szülők támogatása tanácsadással, a normál fejlődésmenet érdekében.
Mindenképpen a legfontosabb a minél korábbi felismerés, és a minél korábbi beavatkozás. Gyakran előfordul, hogy bár a szülők még az intézményi nevelés megkezdése előtt felfigyelnek rendellenességre, ugyanakkor nem fordulnak szakemberhez, csak amikor a bölcsődében, óvodában is jelzik, hogy gyermeküknél eltérést tapasztaltak.
A korai életszakaszban az időtényező meghatározó. Fontos, hogy a szakemberek minél hamarabb felállítsák a diagnózist, elkészítsék a szakvéleményt, melyek alapján javasolják a szükséges terápiákat, hogy ezt követően minél hamarabb elkezdődhessen a célzott terápia.
Amiben mi segíteni tudunk a FejlesztőParkban:
- Gyógypedagógiai tanácsadás szülőknek
- Gyógypedagógiai fejlesztés
Területei:
- kognitív területek
- figyelem, koncentráció
- finommotorika
- beszéd és kommunikáció
- szociális-érzelmi terület
- önkiszolgálási tevékenységek
A fejlesztések a szülök szoros együttműködésével, bevonásával, rendszeres konzultációkkal valósulnak meg.
További információ és kapcsolat ITT.